Najczęściej zadawane pytania – Obrączki ślubne
Poradnik zakupowy
Jak dobrać odpowiedni rozmiar obrączek ślubnych?
Aby dobrać odpowiedni rozmiar obrączek ślubnych, najlepiej mierzyć je kilkukrotnie, np. rano i po południu, w bardziej gorący i chłodniejszy dzień. Pozwoli to dobrać optymalny obwód.
Chcemy wykonać obrączki ślubne z powierzonego złota, ale mamy go za mało, co w takiej sytuacji?
Prosimy o zgłoszenie się bezpośrednio do jednego z naszych salonów. Sprawdzimy wagę złota i udzielmy informacji czy wystarczy go, np. na jedną obrączkę. Dzięki temu koszt zakupu kompletu obrączek ślubnych będzie niższy.
Jakie obrączki ślubne wybrać w przypadku uczulenia na złoto lub, gdy jestem alergikiem?
Złoto jest metalem, który zazwyczaj nie alergizuje. Reakcję uczuleniową ewentualnie mogą wywołać metale dodane do złota, np. miedź, srebro czy nikiel.
Czy obrączka ślubna zakupiona w salonie, na której grawer wykonany jest na zewnątrz, podlega gwarancji?
Tak, obrączki z grawerem wykonanym na zewnątrz podlegają gwarancji. Skontaktuj się z salonem, w którym zakupione zostały obrączki aby uzgodnić szczegóły.
Czy obrączki ślubne sprzedawane w Państwa salonach są cechowane?
Obrączki znajdujące się w ofercie naszych salonów są cechowane i spełniają wymagane normy jakości. Mają określoną próbę złota i imiennik producenta.
Jaki jest czas oczekiwania na obrączki ślubne?
Najlepiej zamówić obrączki z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, aby mieć czas na ewentualną korektę. Najkrótszy okres, w jakim jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie na obrączki ślubne, to 24 godziny dla konkretnych wzorów.
Co zrobić, jeśli zamówione obrączki ślubne mają zły rozmiar?
Warto sprawdzić jeszcze raz rozmiar, mierząc obrączki o różnych porach dnia i przy różnej pogodzie. Jeśli jest on nieodpowiedni, w naszym salonach można bezpłatnie zmienić ich rozmiar.
Czy obrączki ślubne wymagają pielęgnacji? Jeśli tak, to jakiej?
Jeśli chcemy, aby nasze obrączki zachowały swój wygląd na dłużej, warto, co jakiś czas, poddać je zabiegowi konserwacji i pielęgnacji.
Obrączki gładkie wykonane z żółtego lub białego złota, można co jakiś czas wypolerować lub zmatowić.
Jeśli posiadamy obrączki dwukolorowe, podczas odświeżania nakłada się rod na białą część.
Obrączki z brylantami wymagają oczyszczenia kamieni podczas procesu odtłuszczania. Można to zrobić w naszych salonach lub wkładając obrączki do ciepłej wody z płynem do naczyń.
Więcej na temat czyszczenia biżuterii znajdziesz TUTAJ.
Jak sprawdzić ile jest złota w złocie?
O zawartości złota w złocie informuje jego próba. Przykładowo złoto próby 0,333 zawiera 33,3% czystego złota. Pozostała część to dodatki innych metali sprawiające, że jest ono odpowiednio plastyczne i ma określony kolor. Złoto to metal miękki, dlatego dodatek innych metali jest niezbędny.
Obrączki ślubne z niską próbą złota są tańsze i twardsze ze względu na większą ilość dodanych metali. Najczęściej klienci naszych salonów decydują się na zakup obrączek z próbą 585 – 14 karatową.
Na co zwrócić uwagę wybierając obrączki ślubne?
Wybór obrączki ślubnej to kwestia indywidualna. Warto kierować się własnymi upodobaniami, jednocześnie mając na uwadze, że zakup obrączki to decyzja na całe życie. Powinna być wygodna w noszeniu i mieć wzór, który nie znudzi nam się za kilka lat.
Ile trwa realizacja zamówienia na obrączki ślubne?
Zazwyczaj obrączki ślubne są wykonywane w ciągu 3 tygodni.
W przypadku pewnych modeli istnieje możliwość realizacji zamówienia w trybie przyspieszonym. Czas oczekiwania to 2-3 dni robocze.
Istnieje również możliwość zakupu klasycznych, gładkich obrączek z żółtego złota nawet w 24 godziny. Szczegółowych informacji udzielimy w naszych salonach, mailowo bądź telefonicznie.
KONTAKT
Jeśli przyniesiemy złoto do przetopienia czy zostaną z niego wykonane nasze obrączki?
Zazwyczaj powierzone złoto rozliczane jest jako dostarczony materiał, a Państwo płacicie jedynie za robociznę. Niekiedy wykorzystujemy również część dostarczonego złota.
Jeśli przyniesione złoto ma wartość sentymentalną, możemy wykonać z niego obrączki klasyczne. Wybierając inny model, prosimy o dopytanie o taką możliwość stacjonarnie w naszych salonach, mailowo lub telefonicznie.
Czy można zamówić wzór obrączki wykonanej z żółtego złota w białym kolorze lub z innego metalu?
Tak. Decyzja należy do Państwa. Można wybrać dowolny wzór obrączki ślubnej w wybranej wersji kolorystycznej z kamieniami lub bez.
Na której dłoni powinno się nosić obrączkę ślubną?
W naszym kraju przyjęte jest noszenie obrączki ślubnej na serdecznym palcu prawej dłoni. Obrączkę na palcu serdecznym lewej dłoni noszą wdowy lub wdowcy. Jednak to kwestia indywidualna i można ją nosić tam, gdzie chcemy. W wielu krajach obrączki ślubne noszone są na serdecznym palcu lewej dłoni.
Czy jest możliwość powiększenia obrączek ślubnych z tytanu?
Obrączki ślubne z tytanu można powiększyć o jeden lub dwa rozmiary. Jeśli konieczna jest większa korekta lub obrączka wykonana jest ze stopu tytanu ze srebrem bądź złotem, wówczas wykonujemy nową obrączkę. Starą można zostawić w rozliczeniu.
Czy można zamówić obrączkę ślubną z połówką rozmiaru?
Oczywiście. Wszystkie modele obrączek można zamówić z połówką rozmiaru.
Czy jest możliwość wykonania grawera na obrączkach ślubnych własnym charakterem pisma lub wygrawerowania odcisku palca?
Oprócz tradycyjnego grawera będącego tekstem lub datą, oferujemy także wygrawerowanie dowolnej grafiki. Przekaż swój pomysł, lub gotowy projekt doradcy klienta podczas zamawiania obrączek, a otrzymasz wszystkie niezbędne informacje.
Czy na obrączce ślubnej można wygrawerować dowolny napis?
Tak. Pozostawiamy naszym klientom pełną dowolność w tym obszarze. Jedyne ograniczenie stanowi obwód obrączki. Zazwyczaj mieści się na niej 25 znaków ze spacjami.
Czy jest możliwość wykonania grawera na obrączkach ślubnych?
Klienci naszych salonów otrzymują grawer frezem diamentowym gratis wedle ich życzenia. Zazwyczaj grawerujemy datę ślubu oraz imię małżonka/małżonki.
Jaką wysokość obrączki ślubnej wybrać, aby cieszyć się nią przez lata?
Obrączki ślubne to zakup na lata. Grubsze są odporniejsze na ścieranie i trwalsze. Najlepszym wyborem są te o wysokości od 1,3 mm do 1,5 mm.
W naszych salonach wykonujemy zarówno masywniejsze obrączki ślubne o wysokości 1,8 mm lub 2,5 mm, jak i niższe o wysokości 0,7 mm.
Obrączki niższe są tańsze. Jednak wybierając je, należy liczyć się z tym, że z biegiem lat konieczny będzie ponowny zakup, ponieważ się przetrą. Również korekta rozmiaru niskich obrączek jest praktycznie niemożliwa, gdyż brakuje zapasu. Podczas przeróbki może ona ulec zniszczeniu.
Czy jest możliwość powiększenia lub pomniejszenia obrączek ślubnych zdobionych kamieniami?
Niestety nie ma możliwości zmiany rozmiaru obrączek ślubnych z kamieniami. Możemy wykonać nowe, rozliczając materiał ze starych. Brylanty z powierzonych obrączek zostaną przełożone do nowych, o ile nie są uszkodzone. Wówczas nie muszą Państwo ponosić kolejny raz kosztów związanych z kamieniami. Na robociznę przyznajemy rabat w wysokości 50%.
Co zrobić, gdy zginie obrączka ślubna?
Jedynym rozwiązaniem jest zamówienie nowej. W naszych salonach zadbamy o jak najszybszy termin jej wykonania. Otrzymają Państwo również rabat.
Czy jest możliwość zakupu dwóch różnych obrączek ślubnych?
Wybór wzoru obrączki to kwestia indywidualna. Nie ma obowiązku zakupu kompletu dwóch takich samych. Niekiedy narzeczeni decydują się na zakup różnych obrączek ślubnych, dostosowanych do własnych upodobań. Kobiety wolą obrączki złote, delikatne z brylantami, a Panowie grubsze i szersze z tytanu lub innego materiału.
Czy matowe obrączki ślubne z czasem ulegają ścieraniu?
Bez względu na fakturę (matową lub polerowaną) każda obrączka ślubna wykonana ze złota zarysowuje się podczas noszenia. Obrączki matowe ulegają naturalnemu procesowi polerowania, a polerowane matowieją.
Rozwiązaniem jest usługa jubilerska, polegająca na ponownym zmatowieniu obrączek ślubnych lub ich wypolerowaniu.
Jakiej szerokości obrączki ślubne zazwyczaj kupują narzeczeni?
Klienci naszych salonów wybierają obrączki o różnej szerokości od 3 do 8 mm. Najbardziej uniwersalną szerokością jest 5 mm. Niektóre Panie decydują się na delikatniejsze i węższe obrączki ślubne o szerokości 3,5 lub 4 mm. Panowie częściej wybierają obrączki szersze, lepiej pasujące do męskiej dłoni.
Czy jest możliwość powiększenia lub pomniejszenia obrączek ślubnych łączonych z dwóch kolorów złota?
Uzależnione jest to od wybranego modelu. O możliwość modyfikacji, tego typu obrączek ślubnych, prosimy pytać doradcę bezpośrednio w naszych salonach w Gliwicach bądź Bytomiu, mailowo lub telefonicznie.
KONTAKT
W jakim celu dodaje się pallad do białego złota?
Pallad to jeden z ośmiu metali szlachetnych droższy od złota. Należy do grupy platynowców. Jest twardy, lekki, o barwie zbliżonej do platyny. Dodany do złota zmienia jego kolor na bardziej szary. To atrakcyjna alternatywa dla białego złota o kolorze słomkowym lub złota rodowanego.
Soczewka w obrączce ślubnej, czym jest i czemu służy?
Soczewka w obrączce to nic innego jak jej wyoblenie od wewnętrznej strony. Powoduje ona mniejsze przyleganie obrączki do palca i wpływa na wygodę noszenia. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy obrączkach cięższych i szerszych (od 6 do 10 mm).
Soczewka w obrączce ślubnej powoduje, że łatwiej się ją zdejmuje i zakłada. Taka obrączka nie odparza podczas upałów. Szczególnie polecana jest dla osób z tendencją do puchnięcia palców.
Jakie kamienie w obrączce ślubnej będą lepsze – brylanty czy cyrkonie?
Diament to jeden z najtwardszych, naturalnych materiałów występujących na ziemi. To z niego poprzez odpowiedni szlif powstają brylanty. Będą one zdecydowanie lepszym wyborem do obrączki z kamieniami. Są niezwykle trwałe, nie ulegają zarysowaniu (chyba że innym diamentem) i zachowują swój blask. Ponadto obrączki ślubne z brylantami można wielokrotnie polerować lub nanosić na nie warstwę matową.
Cyrkonie są kamieniami mniej trwałymi. Podczas użytkowania tracą swój blask i matowieją. Jubiler nie ma również możliwości odświeżenia obrączek ślubnych z cyrkoniami, ponieważ podczas tego zabiegu cyrkonie kruszą się i stają matowe. W miejsce cyrkonii nie da się oprawić brylantu. Koszt wymiany zniszczonych cyrkonii na nowy kamień syntetyczny jest najczęściej wyższy od tego, który przyjdzie nam ponieść oprawiając brylant.
Obrączka ślubna to inwestycja na lata. Aby pozostała pięknym symbolem miłości przez długi czas, warto wybrać brylanty. Wspaniałą pamiątką jest oprawa dodatkowych brylantów w obrączce ślubnej z okazji kolejnych rocznic.
Opinie naszych klientów
Jak często można odświeżać obrączki ślubne?
Obrączki ślubne zarysowują się od pierwszych chwil noszenia. Jest to naturalny proces użytkowania. Ich odświeżanie zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Można to zrobić np. z okazji kolejnych rocznic ślubu, świąt czy narodzin dziecka. Rysy na obrączkach to znak czasu i wspólnie spędzonych lat.
Czy możemy zamówić obrączki ślubne wg własnego projektu?
Tak, w naszych salonach jest taka możliwość. Zależy nam na tym, aby spełniać oczekiwania naszych klientów. Wykonaliśmy wiele tego typu zamówień. Służymy naszą pomocą.
Jaką próbę złota wybrać zamawiając obrączki ślubne?
Za pomocą próby określa się zawartość złota w stopie. Obrączki ślubne o wyższej próbie zawierają więcej złota. Najczęściej spotykanymi próbami są: 333 (8K), 585 (14K) i 750 (18K). W naszej ocenie najlepszą próbą jest 585, nazywana również 14-karatową. Ma ona odpowiednie właściwości wizualne, mechaniczne i optymalną cenę.
Obrączki próby 750 (18-karatowe) różnią się ceną (są droższe o około 30%). Mają także intensywniejszy, bardziej żółty kolor.
Złoto o próbie 333 (8K) jest tańsze. Ma ono jednak tendencję do ciemnienia. Może również uczulać, ponieważ zawiera więcej domieszek innych metali.
Decyzję pozostawiamy Państwu.
Czy na obrączki ślubne obowiązuje gwarancja? Przez jaki okres?
Wszyscy nasi klienci otrzymują gwarancję na obrączki ślubne. Jest ona dożywotnia. Obejmuje ona próbę złota oraz ubytki w stopie mogące powstać podczas noszenia. Nie podlegają jej uszkodzenia mechaniczne, np. deformacje kształtu, rysy, czy odbarwienia powstałe na skutek kontaktu z chemicznymi środkami czyszczącymi.
Przypadki reklamacji zdarzają się niezmiernie rzadko.
Czy obrączki ślubne będą się zarysowywać? Jak szybko się to stanie?
Czyste złoto to metal bardzo miękki. Stopy, z których wykonywane są obrączki ślubne, także charakteryzuje pewna plastyczność. Zarysowania są więc nieuniknione i pojawiają się każdego dnia. To naturalny efekt wynikający z ich użytkowania. Z biegiem lat, gdy jest ich więcej, nie są już tak widoczne, jak te pierwsze.
Aby zapobiec szybkiemu niszczeniu, można zdejmować obrączki na czas prac, podczas których mogłyby się zarysować.
Zapraszamy do naszych salonów w Gliwicach i Bytomiu, gdzie można odświeżyć obrączki ślubne (wypolerować lub zmatowić) w zależności od potrzeby.
Czy można przetopić własne złoto i wykonać z niego obrączki ślubne?
Oczywiście. Wykonujemy obrączki ze złota powierzonego przez klientów. Jest ono poddawane procesowi rafinacji, który doprowadza je do czystej postaci. Poprzez dodanie do niego domieszek innych metali szlachetnych, otrzymamy wybrany kolor złota.
Z jakiego metalu można zamówić obrączki ślubne?
W naszych salonach można zamówić obrączki wykonane z:
- żółtego złota próby: 0,333; 0,585; 0,750
- białego złota niklowego próby 0,585
- białego złota palladowego próby: 0,333 (1% palladu); 0,333 (10,5% palladu); 0,585 (14% palladu); 0,750 (13,5% palladu)
- różowego złota próby: 0,585 i 0,750
- czerwonego złota próby: 0,333; 0,585; 0,750
- szarego złota palladowego próby: 0,585 (19,5% palladu); 0,750 (15,5% palladu).
Jakie obrączki można łatwo powiększyć?
Modyfikacja rozmiaru jest najprostsza w przypadku gładkich, półokrągłych obrączek ślubnych z białego lub żółtego złota bez kamieni.
Dlaczego białe złoto z czasem przestaje być białe?
Obrączki ślubne z białego złota pokryte są zazwyczaj rodem nadającym srebrzysto-białego koloru. To szlachetny metal z grupy platynowców. Jest on droższy od złota i wykorzystywany w jubilerstwie. W wyniku noszenia obrączek dochodzi do jego stopniowego ścierania. Istnieje możliwość naniesienia nowej warstwy rodu.
Obrączki ślubne z białego złota, o barwie słomkowo-złotej, nie są pokryte rodem. Przy modyfikacjach jubilerskich, tego typu obrączek, często zachodzi konieczność ponownego pokrycia warstwą rodu.