BIŻUTERIA Z PERŁAMI – subtelne piękno morskich diamentów
Perły nieprzerwanie od wielu lat uchodzą za symbol elegancji i luksusu. Jedne z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, subtelnie podkreślają urodę ich właścicielki, niezależnie od wieku czy okazji. Biżuteria z perłami wyróżnia się niezwykłym charakterem, który na zawsze pozostanie w pamięci jubilerów jako jedna z naczelnych inspiracji do dalszej twórczości.
Perły nieprzerwanie od wielu lat uchodzą za symbol elegancji i luksusu. Jedne z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, subtelnie podkreślają urodę ich właścicielki, niezależnie od wieku czy okazji. Biżuteria z perłami wyróżnia się niezwykłym charakterem, który na zawsze pozostanie w pamięci jubilerów jako jedna z naczelnych inspiracji do dalszej twórczości.
Spis treści
Perły w popkulturze
Któż z nas nie zna kultowej sceny otwarcia z filmu “Śniadanie u Tiffany’ego”, gdzie odgrywana przez Audrey Hepburn postać Holly Golightly przechadza się o poranku piątą aleją Nowego Jorku, podziwiając jubilerskie eksponaty na witrynie tytułowego Tiffany’ego. Ubrana jest w czarną długą suknię Givenchy, z łódkowym dekoltem z przodu i wycięciem na plecach odsłaniającym kark i plecy. Dorodna kolia z pereł okala jej szyję i delikatnie opada na plecy przykuwając uwagę ekranowych widzów. Stylizację dopełnia wysadzana błyszczącymi kamieniami tiara, długie czarne rękawiczki i ciemne okulary nadające bohaterce tajemniczości. W swojej kreacji Holly wyglądała jak kobieta sukcesu, należąca do świata luksusu i spełnionych marzeń. To właśnie ten filmowy look zdefiniował na nowo styl glamour i stał się symbolem niewymuszonej elegancji, za którą podążały tłumy kobiet.
obrazek: https://blingsis.com/en/audrey-hepburn-breakfast-at-tiffanys/
Definicja stylu Glamour
Perły noszone przez bohaterkę kultowego filmu wybrzmiały mocniej niż ukazane brylanty Tiffany’ego. Ich nieskazitelna biel i satynowy połysk sprawiły, że niejedna kobieta na świecie zamarzyła o podobnych na swoim dekolcie. Chociaż perły stosowane były w biżuterii od dawien dawna i cieszyły się popularnością, to właśnie w latach 60. stały się uosobieniem stylu glamour.
Symbolika pereł
W mitologii greckiej perła była atrybutem bogini miłości Afrodyty, która narodziła się z piany morskiej i przypłynęła do brzegu zasiadając na muszli. W chrześcijaństwie z kolei perła była atrybutem Maryi. W Epoce renesansu perły symbolizowały miłość fizyczną o czym świadczą obrazy ukazujące kurtyzany z perłowymi ozdobami właśnie.
Według hinduskich wierzeń perły zostały podarowane przez Krysznę córce przed zamążpójściem. Z tego też względu perły do dziś są tradycyjnym elementem stroju hinduskich panien młodych.
Naszyjnik z pereł od SIXSILVER
RODZAJE PEREŁ
PERŁY NATURALNE
Perły są naturalnym produktem pochodzenia organicznego. Powstają w żywym organizmie, w płaszczu skorupy małż morskich – perłopławów, chociaż czasem stanowią wyrób innych morskich mięczaków, takich jak ślimaki. Budulcem perły jest wytwarzana przez tkankę nabłonkową płaszcza i okalająca zewnętrzną część ciała mięczaków masa perłowa. Tkanka odpowiada za wzrost muszli i jej budowę, ale przede wszystkim stanowi naturalną ochronę i barierę przed pasożytami mogącymi dostać się do wnętrza muszli i zaatakować jej organizm. W momencie kiedy ciało obce przebije się do środka, zostaje otoczone i izolowane przez kolejne warstwy masy perłowej co skutkuje powstaniu perły naturalnej. Aby mógł zajść proces izolacji ciała obcego, konieczna jest agresywna ingerencja ciała obcego w wewnętrzną warstwę muszli. Perła wbrew przekonaniom nie powstanie z ziarna piasku, z którego usunięciem radzi sobie zwiększone wydzielanie śluzu.
Perła wzięła swą nazwę prawdopodobnie od łacińskiego słowa perula. Inne źródła twierdzą jednak, że została ona zapożyczona od nazwy gatunku małża “perna”. Jeszcze inne podają, że od łacińskiego słowa określającego kulisty kształt perły czyli sphaerula.
Rodzaje pereł naturalnych
Perły naturalne występują w trzech odmianach: perły słodkowodne, perły Akoya (pochodzące z mórz japońskich) oraz perły Mórz Południowych (pochodzące z mórz Filipin, Polinezji, Tahiti i Australii). Najdroższą i tym samym najbardziej pożądaną odmianą jest Akoya. Perły te wytwarzane są przez małże o nazwie Pinctada Fucata Martensii, której japoński odpowiednik brzmi właśnie Akoya. Wyjątkowość pereł Akoya leży w procesie hodowli, podczas którego w ciało małża wszczepiane jest sztuczne jądro będące kulą już wytoczoną z muszli, a także fragment tkanki nabłonkowej płaszcza. Sztuczne jądro jest dla małża swego rodzaju wzorcem kształtu. Przy prawidłowym wzroście perły Akoya osiągają rozmiary od 3 do 10 mm i mają perfekcyjnie kulisty kształt.
Sporadycznie przy wzroście dochodzi do odsunięcia się jądra od tkanki nabłonkowej. Efektem tego zjawiska jest perła z naroślą o nieregularnym kształcie zwanym barokowym. Oprócz tego, perły występują w jeszcze wielu innych kształtach: gruszkowym, płaskim, pierścieniowym, guzikowym, ryżowym, ziarnistym itp. Niezmiennie jednak najdoskonalszym i najdroższym ze wszystkich pozostaje kształt kulisty, który w naturze występuje najrzadziej.
Kolory pereł naturalnych
Mimo pierwszego skojarzenia z bielą, perły występują w różnych kolorach i odcieniach. Wszystko zależy od gatunku małża, który wytworzył perłę a także od jego warunków naturalnych. Japońskie małże Pinctada Fucata wytwarzają perły białe lub biało różowe. Gatunek małży Pinctada Maxima z Filipin, Indonezji, Australii oraz Birmy także wytwarzają perły białe i biało różowe ale także kremowe, różowe i żółte. Polinezyjskie małże Pinctada Margaritifera tworzą perły szare i czarne z delikatnym zielonym, niebieskim lub czerwonym odblaskiem. Słodkowodne małże Unio z kolei tworzą perły o białym i biało zielonym zabarwieniu. Tak jak w przypadku kształtu pereł, również niektóre kolory rzadko występują w naturze i są bardziej pożądane od innych. Chodzi o perły różowe, niebieskie oraz zielone.
Kolczyki z perłą od SIXSILVER
PERŁY HODOWANE
Perły hodowlane są o wiele bardziej powszechnym kamieniem stosowanym do wyrobu biżuterii. Powstają w dzięki ingerencji człowieka w ciało mięczaków perłorodnych już na początku procesu formowania się perły. W ciało mięczaka wprowadzona jest tkanka nabłonkowa innego osobnika wybrana z organizmów o szczególnie piękniej masie perłowej. Wybór ten jest kluczowy do powstania kamieni bardzo wysokiej jakości.
Rzadkość występowania naturalnych pereł i ich ogromna wartość przyczyniły się do zapoczątkowania hodowli pereł na dużą skalę poczynając od XX wieku. Cena pereł hodowanych jest dużo niższa od naturalnych jednak w dalszym ciągu, imitacja o perfekcyjnym kształcie i wysokiej jakości kosztuje niemałe pieniądze.
RÓŻNICA MIĘDZY PERŁAMI NATURALNYMI A HODOWANYMI
- Już pierwszy kontakt fizyczny z perłami powinien dać nam odpowiedź z jakimi perłami mamy do czynienia, z naturalnymi czy ze sztucznymi. Perły naturalne są stosunkowo ciężkie, ich waga przyrównywana jest do ciężkości szkła czy marmuru o tych samych wymiarach. Są także dosyć zimne i dopiero po kilku chwilach powinny się ocieplić za sprawą dotyku. Perły hodowane z kolei nie będą chłodne a raczej zbliżone swą teksturą do plastiku.
- Perły naturalne powstające w muszli mają ograniczoną ilość miejsca do wzrostu, co za tym idzie mogą przybrać maksymalnie 15 mm średnicy. Perły o większej średnicy najprawdopodobniej będą perłami hodowanymi.
- Kształt pereł naturalnych bardzo rzadko jest perfekcyjnie kulisty. Takie perły należą do najdroższych i wyjątkowych okazów. Z tego też powodu większość idealnie kulistych pereł będzie najprawdopodobniej imitacją naturalnych. Nie zmienia to jednak faktu, że cena takich pereł będzie o wiele wyższa niż tych o mniej perfekcyjnym kształcie bez względu na to, że nie należą do naturalnych wyrobów.
- Kolejną cechą, która odróżnia perły jest ich powierzchnia. Naturalne kamienie nie mają idealnie gładkiej powierzchni, występują na nich pierścienie i inne niedoskonałości. Gładkie perły to domena tych hodowanych przez człowieka.
- Kolor pereł naturalnych rzadko będzie jednolity. Białe perły naturalne najczęściej posiadają delikatne zabarwienie w odcieniach różu, żółci, zieleni czy niebieskości. Perfekcyjnie biała perła to wyrób hodowany.
- Następną cechą odróżniającą perły jest ich połysk, jednak jedynie wprawne oko jest w stanie zauważyć różnicę na tej podstawie między perłą naturalna a hodowaną. Połysk naturalnych pereł wydobywa się jakby ze środka, dzięki delikatnie widocznym przezroczystym warstwom. Perły hodowane mają połysk nieco stłumiony i płytki.
- Perły naturalne są wyrobem elastycznym. Oznacz to, że po rzuceniu ich na płaską powierzchnię odbiją się do połowy wysokości z jakiej zostały rzucone. Perły hodowane odbiją się dużo wyżej lub niżej.
Pierścionek z perłą od SIXSILVER
Biżuteria z perłami w SIXSILVER
Biżuterię z perłami znajdziecie w sklepie sixsilver.pl. Oferujemy biżuterię z wykorzystaniem tego przepięknego kamienia od marek modowych takich jak TI SENTO – Milano, LINEARGENT, MOTYLE, DALL’ACQUA i innych. W naszej ofercie znajdziecie także biżuterię z masy perłowej takich marek jak DITTA ZIMMERMANN czy ponownie TI SENTO – Milano.
Zobacz także
Zobacz także
Jak nosić perły? Ponadczasowy dodatek dla każdej kobiety
Perły od wieków fascynują swoim pięknem i elegancją. To biżuteria, która nigdy nie wychodzi z mody, zachowując swój ponadczasowy urok. Dowiedz się, jak nosić perły aby wydobyć z nich pełen blask zarówno w eleganckich stylizacjach jak i w codziennych outfitach.